CRKVA U VOJVODINI

Kardinal Bozanić za produbljivanje suradnje sa SPC–om

Nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić izrazio je danas u Petrovaradinu zadovoljstvo dijalogom sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), i dodao da je tu suradnju moguće i potrebno produbiti u korist katoličkih i pravoslavnih vjernika u Hrvatskoj i Srbiji.

”Naš generalni sud je da smo zadovoljni dijalogom (s predstavnicima SPC). Dakako, imamo vizije koje su još šire, želimo taj dijalog još više intenzivirati za dobro pravoslavnih i katoličkih vjernika i u Srbiji i u Hrvatskoj”, izjavio je kardinal Bozanić.

Nadbiskup zagrebački je u Petrovaradinu, u sjedištu Srijemskog vikarijata Đakovačke biskupije, sudjelovao u radu 31. sjednice biskupa Hrvatsko–slavonske crkvene pokrajine.

Desetak biskupa razgovaralo je o aktualnim pitanjima koja se odnose na ovu crkvenu pokrajinu, a među njima i o vjerskom životu ”vjernika laika Rimokatolika, članova Crkve u Hrvata i suživotu s vjernicima drugih Crkava i vjerskih zajednica”.

Pomoćni biskup đakovački i srijemski mons. Đuro Gašparović ocijenio je da je održavanje ove sjednice u Srijemu od velikog značaja za oko 50.000 srijemskih Katolika, i da predstavlja poticaj i ohrabrenje. /www.suboticadanas.info/

Josip Stantić

Početak godine u Irigu

I ove je godine iriški župnik Blaž Zmaić u Irigu, Dobrodolu, Šatrincima i Vrdniku išao u redoviti pastoralni pohod obiteljima uz blagoslov domova.

Na Bogojavljenje služena je sveta misa za pokojnu Ilku, suprugu župljanina Andrije, a istoga dana navečer članice mađarskog pjevačkog zbora KUD–a i djeca sudjelovali su na već tradicionalnom VI. susretu božićnih pjesama i običaja Srijema u Petrovaradinu.

Nakon božićnog vremena ušli smo u nedjelje kroz godinu. Sveta misa služena je za pokojne članove obitelji Trefalt. Istoga tjedna u Šatrincima smo se rastali od Stjepana Lazara (64).

Na spomendan sv. Vinka okupili smo se na misi za pok. Rozaliju Škorić i njezine roditelje, a misi su nazočili njezin suprug Slavko te lijepi broj vjernika.

”Tko se ne odvaži, taj ne dobiva”, kaže narodna. Majka Katarina iz Iriga se odvažila i krstila svoje dijete, malog Ivana uz njegov drugi rođendan na blagdan obraćenja sv. Pavla. Istu radost doživjeli su dva dana kasnije roditelji male Mie, kako bi stali čvrsto u onom čemu se nadaju.

U Irigu je 26. siječnja služena sveta misa za nekadašnju Irižanku Anu Fellinger (85) koja je preminula 4. siječnja ove godine u BRD.

Školsku slavu sv. Savu ove godine župnik je kao vjeroučitelj slavio s nastavnicima i djecom u Vrdniku na zajedničkoj akademiji u hotelu ”Termal” a potom i na zajedničkom ručku. Ovogodišnji sponzor, vlasnik poduzeća EUROPA darivao je svu školsku djecu paketićem kao i osoblje škole.

Uz poruku IV. nedjelje kroz godinu da treba učiniti od sebe najbolje vjerujući u Isusov program ljubavi, te uz blagoslov svijeća, u Vrdniku se slavila misa za pok. članove obitelji Dujmić a poslijepodne sahranjen je u Šatrincima Đuro Birinji (68) uz poruku župnika da je na svaki život položena Božja ruka. Sutradan je slavljena misa za pok. Ivana i Maru Kovačević iz Golubinaca.

f.f.

Preminuo prelat mons. Stjepan Miler

U srijedu, 20. prosinca 2006. u bolnici u Srijemskoj Kamenici preminuo je prelat mons. Stjepan Miler, svećenik Đakovačke i Srijemske biskupije, župnik župe Uzvišenja sv. Križa u Petrovaradinu, dugogodišnji upravitelj i obnovitelj svetišta Gospe Tekijske. Mons. Miler umro je u 78. godini života i 55. godini svećeničke službe. Rođen je u Srijemu, u Rumi 15. studenoga 1929. a za svećenika zaređen u Đakovu 6. srpnja 1952. Većinu svoga svećeničkoga djelovanja posvetio je svom rodnome Srijemu i gradu Petrovaradinu, u kojem je župnikom od 30. siječnja 1966. godine. U ime đakovačkoga i srijemskog biskupa, u posebno zahtjevnome razdoblju od 1991. do 1999. godine, mons. Miler vršio je i službu biskupskoga vikara za Srijem.

Oproštaj od preminuloga župnika, s pokojničkom službom bdjenja, bio je u župnoj crkvi Uzvišenja svetoga Križa u Petrovaradinu, gdje je pokojnikovo tijelo bilo izloženo od večernjih sati 20. prosinca. Sutradan, u četvrtak, 21. prosinca u 11 sati đakovački i srijemski biskup mons. Marin Srakić, s pomoćnim biskupom i generalnim vikarom za Srijem, mons. Đurom Gašparovićem, služio je u Petrovaradinu svečanu misu zadušnicu. Nakon oproštaja u Srijemu pokojnikovo je tijelo bilo prevezeno u Đakovo, gdje je u petak, 22. prosinca bilo ukopano u svećeničku grobnicu na Gradskome groblju. Ukopne obrede na groblju u 14 sati predvodio je mons. Đuro Gašparović, pomoćni biskup i generalni vikar za Srijem. Uz dijecezanskoga biskupa Marina Srakića i pomoćnoga biskupa Đuru Hranića na ukopu je sudjelovalo 70 svećenika, više bogoslova i sestara redovnica, pokojnikova rodbina i nekoliko stotina vjernika. Ukopnu misu zadušnicu u đakovačkoj katedrali – bazilici sv. Petra predvodio je biskup Marin Srakić. /prema: BTU/

Don Bosko u Mužlji

Za ovogodišnji blagdan svetoga Ivana Boska, oca i učitelja omladine, kako ga je svečano nazvao Sluga Božji papa Ivan Pavao II., vjernici su se pripremali devetnicom. Oni su ovu pobožnost gorljivo obavljali, naročito salezijanski suradnici. U nedjelju pred blagdan don Bosca u internatu Emaus imali smo misu za obitelji s troje i više djece, koja je bila vrlo posjećena.

Na sam spomendan sv. Ivana Boska, 31. siječnja 2007., misno je slavlje predvodio zrenjaninski biskup mons. Laszl? Huzsv r u zajedništvu s nekoliko svećenika. Na misi se uz salezijanske suradnike i druge prijatelje don Boska okupilo puno djece nižih razreda sa svojim učiteljima i ravnateljem Zolt nom Halaijem. Prigodnu propovijed održao je dekan i župnik iz Čoke, J?zsef Mell r. On je govorio o don Boskovoj teškoj mladosti, podcrtavši njegovu odlučnost, hrabrost i ustrajnost u skupljanju mladih mameći ih igrom, pjesmom i veseljem, kako bi ih potom poučavao u vjeri i pripremio ih za primanje sakramenata. Budući da vjerski odgoj imaju, ne samo doma i u župi, nego i u školi, propovjednik je potaknuo djecu da, poput don Boska, i sami svojim životima druge privlače k Isusu.

Na misi je pjevao omladinski zbor ”Shalom”, uz instrumentalnu pratnju pitomaca iz Emausa. Svečanosti je nazočio i pravoslavni svećenik iz Zrenjanina, Slobodan Tešić.

U prigodnom obraćanju kod bratskog stola biskup Huzsv r je izrazio svoje posebno zadovoljstvo time što su na misi pored djece sudjelovali i učitelji. Naime, razdoblje u kojemu je škola ometala i sprječavala odgojno djelovanje Crkve nije tako daleko iza nas, ali se nadamo da je sad već samo prošlost. To je bila velika šteta za našu omladinu. Danas, naročito zaslugom školskog vjeronauka, vjeroučitelji i učitelji se susreću te zajedno surađuju u odgoju. Biskup je potaknuo odgojitelje da i dalje, u suradnji s Crkvom, po primjeru don Boska, riječju i životom odgajaju poštene građane i dobre kršćane.

U odgovoru na biskupov pozdrav ravnatelj škole Zolt n Halai je izrazio veliku radost što Crkva i škola nisu više međusobno suprotstavljene, nego surađuju u tako značajnoj zadaći kao što je odgoj djece i mladih. Dobra suradnja svećenika i učitelja pozitivno utječe na djecu, što se očituje u pozitivnim rezultatima kako u njihovom školskom obrazovanju tako i u odgoju.

Janez Jelen, salezijanac

Ređenja u Zrenjaninu na Bogojavljenje 2007.

Na blagdan Bogojavljenja u subotu, 6. siječnja bilo je u zrenjaninskoj katedrali veoma svečano. Tog je dana zrenjaninski biskup mons. L szl? Huzsv r zaredio dva svoja đakona za svećenike i jednog bogoslova za đakona. J nos Halmai (1974?) iz Zrenjanina i Rol nd Feh?r (1982) iz Padeja su postali svećenici Kristovi, a Csaba Csipak (1983) iz Tobe zaređen je za đakona.

Svečana procesija svećenika i đakona iz Zrenjaninske i Subotičke biskupije predvođena preuzvišenim mons. Huzsv rom, kao i gostiju iz Madžarske, krenula je iz biskupskog dvora u Zrenjaninu u punu katedralu. Svečanost je uzveličao katedralni zbor Emmanuel.

Nakon ređenja svećenici su prvi put koncelebrirali sa svojim biskupom i ostalim kolegama svećenicima. Za vrijeme svete mise dvojica stalnih đakona, jedan iz Bačke i jedan iz Banata (Zolt n S ndor) čitali su evanđelje na mađarskom i hrvatskom jeziku.

Nakon svete mise slijedio je agape u župnom dvoru za svećenike, kao i za rodbinu novoređenika. Otac biskup je izrazio svoje posebno zadovoljstvo, da može svoje služenje u Zrenjaninskoj biskupiji okruniti najljepšom krunom, a to je trostruko ređenje: jedno đakonsko i dva svećenička. Poticao je đakona i svećenike da budu vjerni u službi Bogu i bližnjemu. Samo na taj način će se Crkva graditi, vjernici duhovno opskrbljivati, a i sami Božji službenici će tako zaslužiti nebesku nagradu. Na kraju je izrazio želju i molitvu da Dobri Pastir Isus Krist pošalje još novih radnika u svoju žetvu. Podržimo i mi ovu plemenitu želju svojim molitvama i žrtvama.

Mladomisnici su već primili nove dužnosti: velečasni J nos Halmai je dodijeljen kao pomoćnik katedralnoj župi, a velečasni Rol nd Feh?r kao pomoćnik za Jermenovce i Vršac. Neka Bog blagoslovi njihovo novo poslanje.

Janez Jelen